Szanowi Państwo, prosimy o wypełnienie danych pojazdu potrzebnych do dokładnej wyceny instalacji
Informacje o gazie propan-butan (LPG), który jest stosowany do zasilania samochodowych instalacji gazowych
Do zasilania silników spalinowych pojazdów samochodowych można stosować szereg paliw gazowych o różnych własnościach fizycznych i chemicznych, jednak najczęciej stosowane są następujące paliwa gazowe:
Gazy te przechowuje się jako skroplone lub sprężone.
Gaz skroplony, do zasilania pojazdów benzynowych, jest mieszaniną propanu i butanu (LPG skrót do "Liquified Petroleum Gas"). Gaz propan-butan odznacza się znaczną odpornością na spalanie stukowe, umożliwiającą stosowanie w silnikach z zapłonem iskrowym wysokich stopni sprężania. Liczba oktanowa wynosi ok. 110 jednostek, jest więc wyższa od liczby oktanowej stosowanych obecnie paliw benzynowych. 1 litr gazu propan-butan waży w przyblięeniu 0,5 kg.
LPG uzyskuje się głównie jako produkt uboczny, podczas rafinacji ropy naftowej, w ilości około 2% przerobionej masy ropy. Produkuje się go również z gazu ziemnego. Gaz ten znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, chemii jak i gospodarstwach domowych (jest to ten sam gaz stosowany w gospodarstwach domowych do kuchenek gazowych - butle 11kg, lub jeden z jego składników (butan) znalazł zastosowanie w zapalniczkach gazowych). Możliwe jest również zastosowanie LPG do zasilania pojazdów benzynowych rónych typów (osobowe, dostawcze, ciężarowe) jak i innych maszyn i urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi.
Do przechowywania gazu (LPG) w samochodzie służą zbiorniki ciśnieniowe, spełniające rolę zbiornika paliwa. Zużycie paliwa w kg/100 km jest w przybliżeniu jednakowe - dla gazu skroplonego (LPG) i dla benzyny, natomiast zużycie wyrażone w litrach na 100km, jest dla gazu o około 10-15% większe niż dla benzyny.
Przeznaczenie instalacji gazowych
Instalacje gazowe przeznaczone są do 4-suwowych silników benzynowych chłodzonych cieczą i powietrzem. Z równym powodzeniem stosowane są w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych, wózkach transportowych, do sterowania rozruchem samolotów, systemach kontrolno-pomiarowych itp.
Urządzenie gazowe daje możliwość wykorzystania ciekłego gazu propan-butan: